régről és napjainkból

Szilveszteri műsorok

Szilveszteri műsorok

Közös újranézés: Szerencse-kerekecske (Szilveszter 1993)

2024. november 17. - Bali Wolf

Magyarországon 1993 elején indult útjára a Szerencsekerék című világsikerű vetélkedő. Azonnal óriási sikert aratott, így kézenfekvő volt, hogy az év végi szilveszteri műsorban egy különkiadással fog jelentkezni. Annál is inkább, mert abban az évben minden szórakoztató műsor kapott szilveszteri különkiadást, így miért hiányzott volna az év nagy sikere? Azonban a műsor készítői egy szokatlan húzással átformálták az egész játékot.szerencsekerekecske_intro_mkv_snapshot_00_06_2024_09_27_20_16_17.png

Bizony, a szilveszteri Szerencse-kerekecske igazából egy klasszikus Kalmár Tibor-féle gálaest volt (lásd még: Szín-házibuli - 1987 és 1988; Kárpótoljuk egymást! - 1991). Egy zenés kavalkád, óriási sztárparádéval, rengeteg geggel és jó ötlettel. Az eredeti játék műsorvezetői és betűforgatója (Gajdos Tamás, Klausmann Viktor és Prokopp Dóra) lettek a játékosok, a műsorvezetői helyet pedig a műsor szerkesztője, Vágó István foglalta el. A keréken nem pénzösszegek voltak felírva, hanem műfajok (pl. kuplé, opera), illetve esetenként fényképek, egy-egy fellépő művészről. A színészvilág színe-java, valamint prominens tévés műsorvezetők szórakoztatták a közönséget. Legfőképpen a TV közönséget, de a stúdióban is fergeteges hangulat lehetett, hiszen a műsor fellépő színészei ültek a közönség soraiban.

Közös újranézésünk újabb részében (az előző a 2020-as NőComment! volt) ezt az 1993-as gyöngyszemet néztük újra.

Lássuk, milyen véleményt alkottak a különböző blogok különböző korú szerzői és a Szilveszteri Műsorok Blog alapítója, aki mindünk közül a legidősebb. :)

Szilveszteri Műsorok (Bali Wolf)

Kezdem azzal, hogy én aznap az első sugárzás pillanatában láttam a műsort, és azonnal a kedvencem lett. Amíg megvolt kazettán, sokszor újranéztem, aztán sok év után újra meglett, és ismét rengetegszer láttam, néha-néha előveszem. Szerintem ez a műsor az összes szilveszteri műsor közül a legjobb. Ha felállítanék egy toplistát, amelyben nincsenek külön kritériumok, akkor tuti ez lenne az első helyen. A kritérium alatt azt értem, hogy pl. ha a kabarékat akarnám rangsorolni, ezt pl. nem listáznám benne, hiszen egy klasszikus kabaréjelenetet tartalmaz (a Rómeó és Júlia kettőst). Inkább zenés műsorként aposztrofálnám.

Rögtön a műsorvezető Vágó István egy zenés egyveleggel nyit, két csinos segítőjével, akik szintén az MTV berkeiből ismerősek: Palcsó Brigitta (aki azóta már lánykori nevét használja, azaz Zalatnai) és Geszler Dorottya. Kis utalás Vágótól: "ha enyém lenne ez a kerék bár". Azért nem "már", mert Vágó vezette a Kerék-bár című vetélkedőt, ami pont a Szerencsekerék indulása miatt szűnt meg, mert nagyon hasonlított rá, de Vágó megkapta a szerkesztői munkát a Szerencsekerékben, illetve elindíthatta a Mindent vagy semmit! című, szintén klasszikus vetélkedőjét (ami pedig az amerikai Jeopardy! licensze volt hivatalosan, de gyakorlatilag Vágó átformálta egy sokkal jobb változatra).

Mivel Dóra ezúttal a keréknél játszik, a betűk forgatója egy másik Dóra lett, Szinetár Dóra. Ő is egy híres dalt énekel, de szilveszteri szöveggel. Azt el kell mondanom, hogy az énekelt dalbetétek jó része átírt szövegű (Vágóé is az volt), belemerülve a szilveszteri hangulatba, illevte humoros-geges módon.

Tamás kipörgeti Bajor Imrét, akinek a partnerét kell kitalálni, a magánhangzók meg vannak adva, Koós (János) lesz a megfejtés. Ők nem átírt szöveggel részeges számokat énekelnek, közben remekül eljátsszák a lerészegedés stációit, a műsorban háromszor is megjelenve, a végén már a detoxból jelentkezve. Kalmár Tibor rendező a műsor ismétléseinél el szokta mondani, hogy ők remekül játszották a részeget, "de arról nincs tudomásom, hogy civilben is szeretik-e az italt". Jótékony füllentés :)

Opera következik: a Koldusopera. Átírt szövegű részlet 5 különböző színésznagyságtól, akik valaha játszották Bicska Maxi szerepét (Bodrogi Gyula, Agárdy Gábor, Ujlaki Dénes, Fülöp Zsigmond, Rátóti Zoltán, Bubik István). Óriási ötlet, és színháztörténelmi pillanat. Az éneket megszakítják egy rövid humoros párbeszéddel.

Viktor a film műfajt pörgeti ki. Ezzel pedig elérkeztünk egy akkor aktuális gigasikerhez, a Jurassic Parkhoz. Erről Heller Tamás és kisfia énekelnek. Egy ponton még a mozi előterében a kiállított dínókat és a film eredeti óriásplakátját is megnézik, igazi kortörténeti pillanat.

Érdekes, hogy Viktor után, Tamást kihagyva újra Dóra következik. Ez is talán bizonyítja, hogy voltak kimaradt jelenetek, a korabeli RTV újságban pl. a műsor ajánlójaként Kibédi Ervin fényképét láthattuk (karakterben, talán az általam vélt kimaradt jelenetből). De valószínű és egyszerűbb magyarázat, hogy a műsor utómunkája közben is szerkesztettek, a sorrenden. Így édes mindegy, ki pörget, van, amikor nem is látjuk, valamint elköszönés sincs, amit kicsit sajnálok, de az utolsó jelenet finálé jellege miatt talán nem is akarták megakasztani.

Kuplé, Nagy Endre szerzőtől, Balázs Péter, Csala Zsuzsa, Lorán Lenke, Oszvald Marika, Schütz Ila.
A műsor különdíjait ezúttal jótékony célra ajánlották fel, de a reklámszövegeket így is meg kell hallgatni a nyereményekről. A High Life Disco belépőin mondjuk mosolyogtam, remélhetőleg az árát ajánlották fel inkább a rászorulóknak.

Csőd is van, ekkor általában Koós és Bajor jelenik meg újra, de az első alkalommal még az egyik kedvenc jelenetem jön. Ekkoriban ment A férfi, aki tetszik...nekünk című vetélkedőműsor, ahol 100 hölgy a közönségből döntött úgy, hogy melyik férfi játékos legyen a nyertes. A két gyönyörű műsorvezető: Sugár Ágnes és Radványi Dorottya tűnik fel a jelenetben, amely főleg zenés, némi párbeszéddel. Mindketten áradoznak a másiknak, hogy micsoda férjet találtak maguknak. Mindkét férjet Antal Imre játssza, óriási alakítással. Persze lebukik, hogy bigámista, de a két feleség kibékül és lenge öltözetben befekszenek hárman a takaró alá! Ekkor szerintem sokan irigyelték Antal Imrét :) Habár, egy hasonló jelenetben 1986 szilveszterén kibújt az ágyból és megmondta, hogy "nem szex, keksz!" (Egy keksz reklám volt egyébként.)

Elszakadt a virág (Sugár Ágnes és Antal Imre)

Kabaré: az egyetlen kabaré jellegű rész, melyben egy Hacsek és Sajó jelenetet ad elő Szombathy Gyula és Balázs Péter, majd egy kis próza magával a címszereplőkkel: Straub Dezső és Nyertes Zsuzsa alakításában, majd Straub a régi Kazal László dal (A cipzár) feldolgozásával énekel is. Itt a cipzár nem egy női táskán, hanem Júlia ruháján van (és a végén Rómeóén is, megpecsételve a szerelmet). Csala Zsuzsa pedig a dadus szerepében be-beénekel egyet.

Zenés színház: az aznapi szilveszteri Madách Színház-premier, a Jövőre veled újra című darabból énekel részleteket Udvaros Dorottya és Hirtling István. Romantikus, kellemes betét.

A finálé pedig a mindenki által ismert "Mikó István népizenekara" c. jelenet, ahol ismert színészek bújtak cigányzenész bőrbe (Bajor Imre, Sztankay István, Gálvölgyi János, Szacsvay László, Szerednyey Béla, Koós János, Tahi-Tóth László, Mikó István) és kísérték Kovács Katit, miután mindenkinek megvolt a hatásos belépője. Csupa ismert dallam (operett, mulatós), átírt szövegek végig, az egyik legkedveltebb szilveszteri jelenet, én kb. top 3-ba saccolnám. Óriási finálé! Emlékszem, amikor lement az adás, egy aznapi műsorváltozás miatt helyet cserélt a Top-Show című műsorral. Azaz, a Szerencse-kerekecske kikerült az éjfél előtti sávból, este fél 9-re. (A Top show-val helyet cserélve.) Amikor ez a népizenekaros jelenet ment, Anyukám meg is jegyezte, hogy miért nem ez megy éjfél előtt, amikor ilyennek kéne mennie akkor? Egyetértek. :)

ReklámInvázió (FoA)

Kezdem azzal, hogy az ötlet, hogy az ebben az évben indult játék kapjon különkiadást, zseniális. Az viszont nem tetszett, hogy a Szerencse-kerekecske inkább a kabaréról szólt, és nem a játékról.

A három versenyző ezúttal a két műsorvezető (Klausmann Viktor, Gajdos Tamás) és a betűlány (Prokopp Dóra) voltak, ezért a házigazda szerepét Vágó István, a betűforgató szerepét pedig Szinetár Dóra vette át. Örültem a váltásnak, mindig jó, ha az év utolsó estéjén valami extrát visznek egy műsorba. Az viszont már kevésbé tetszett, hogy nem tudtam meg, hogy a játékot ki nyerte meg. Oké, hogy nem pontokért, hanem műsorszámokért játszottak a versenyzők, de ha már egyszer ez a Szerencsekerék, akkor (szerintem) ragaszkodni kellett volna az elhagyhatatlan szabályokhoz. És lehet, hogy ez már szőrszálhasogatás, de szerintem igazán kaphattak volna pontokat (vagyis pénzt) a játékosok, legalább magának a játéknak lett volna értelme a produkciók felkonferálása mellett.

A rengeteg kabaré viszont nekem nem jött be. Ahogy azt már fent említettem, ez végülis egy játék, és nem kabaréműsor. Szerintem az jobb lett volna, ha csak 2-3 számot mutatnak be, és a műsor inkább a pörgetésről szól. Esetleg lehetett volna még néhány dal is, úgy mint pár éve a TV2-es Szilveszteri Szerencsekerékben.

De ha már szóba hoztam a kabarét: bár én soknak találtam, a bemutatott műsorszámok nagy része tetszett, talán a legjobb a Bajor-Koós duó volt. De nekem bejött Mikó István népizenekarának előadása is. És ráadásul ebben a műsorban hangzik el Heller Tamás és fiának előadásában a Jurassic parkról készült dal is, amit húsz évvel később kaptak fel az interneten. Én nem tudtam korábban, hogy ez a műsorszám is szerepelt a játékban, de amikor meghallottam, jókat derültem rajta.

ReklámInvázió (Kólinger Zsombor)

Az 1993-as szilveszteri, Szerencse-kerekecske az egyik legnagyobb durranásnak számított, mivel a műsor ebben az évben indult. Ezen az estén a három játékos (nem meglepő módon) a két házigazda, Gajdos Tamás és Klausmann Viktor, valamint a betűlány, Prokopp Dóra volt, akik nem pénz, hanem film, kabaré és dal témakörökben játszottak. A műsorvezető a Szerencsekerék elődjét, a Kerékbárt vezető Vágó István volt, akinek jól állt ez a szerep.

A játékban 3-4 perces előadások voltak adott jelenetekből, ezek szereplői a közönség soraiban foglaltak helyet, amely hangulatosabbá tette a részleteket. A kabaréjelenetek közül Koós János és Bajor Imre duója, illetve Antal Imre szereplése volt a leghumorosabb, de rajtuk kívül Sugár Ágnes, Radványi Dorottya és Mikó István népizenekara is jó szórakozást nyújtott. Ennek ellenére a műsor kisebb része szólt magáról a Szerencsekerékről, az 55 perces adásidő túlnyomó részét a kabarés, illetve az énekes bejátszások töltötték ki.

Összességében egy jó szilveszteri műsor "kerekecskedett" ki belőle, azonban kevesebb jelenettel vagy több játékkal izgalmasabbnak, illetve változatosabbnak tartottam volna az adást.

Média Klub

Hazánk egyik legrégebbi vetélkedője a Szerencsekerék, amelynek első változata 1993-ban indult a Magyar Televízióban. Rögtön az első évben készült a műsorból egy majdnem egy órás különkiadás, amelyet rendhagyó módon Vágó István vezetett. Ennek apropója az volt, hogy a műsor eredeti műsorvezetői, azaz Klausmann Viktor, Gajdos Tamás és Prokopp Dóra ekkor vendégként játszottak a vetélkedőben. Itt kell azt is hozzátenni, hogy egy meglepően jó hangulatú játék volt. 

Összegében nekem nagyon tetszett az egész adás, jók voltak a zenés betétek és a közbe szúrt színházi előadások. Az adásban a Jurassic Park is kapott egy külön dalt, ami az év slágerfilmje volt.

Az viszont szomorúsággal tölt el, hogy hasonló műsorok már nincsenek a hazai palettán, sőt a legutóbbi Szerencsekerék szilveszteri adások sem sikerültek túl jóra. Külön öröm volt látni a műsorban az itt még nagyon fiatal Szinetár Dórát, aki még énekelt is. Ő egyébként az este folyamán Prokopp Dóra helyét vette át a műsorban. 

A bejegyzés trackback címe:

https://szilveszterimusor.blog.hu/api/trackback/id/tr7718294905

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása